Malin Wildt-Persson
Med grunden i den gröna näringen som utbildad husdjursagronom, har vägen gått via arbete inom mjölknäringen, länsstyrelsen, kommunvärlden till att slutligen starta egen verksamhet 2020. Med en bred erfarenhet av samhällsplaneringsfrågor, landsbygd och lantbruk, ledarskap och processledning står jag idag på de tre benen att gå in som interimschef i olika verksamheter, process och projektleda samt moderera i olika sammanhang. Utöver detta driver vi också lantbruk och hästavelsverksamhet på gården där vi bor.
Utifrån ett stort och brinnande intresse för min lokala landsbygd och min hemby Näsum, har utvecklingsfrågor och Leaderprojekt varit centrala de senaste 15 åren. I Näsum har vi genomfört två stora Leaderprojekt, ett bygge av en s k spelkula för barnen på byns skolgård, och ett större platsutvecklingsprojekt med investeringar såsom bänkar, parkområden, elbilsladdare, besökskartor och skyltning. Leader är ett fantastiskt sätt att genom extern finansiering och ett stort ideellt arbete genomföra spännande projekt i det lokala sammanhanget.
Jag har varit med i arbetet kring Immeln, Raslången och Halen sedan 2023 då kommunerna via s k LONA-pengar, tittade på vilka utmaningar som fanns att lösa utifrån det allt större besökstrycket i området. LONA-projektet har legat till grund för den ansökan som gjorde till Leader och den kanotledsförening som samtidigt bildades. Det finns mycket att lösa inom detta projekt och ibland inte helt enkla målkonflikter, men jag ser med stor tillförsikt fram emot att vi tillsammans nu får möjligheten att under två år verkligen försöka hitta en långsiktigt hållbar lösning för alla.
.
Arbetar som projektledare för projektet ”En magisk naturupplevelse och en hållbar kanotled”
Malin Wildt-Persson
MWP Leder & Utvecklar AB
malin@malinwp.se
070-140 39 04
Malin Wildt-Persson,
Leder människor, organisationer och processer, MWP Leder&Utvecklar AB



